Ebben a fejezetben a munkaerőpiac alapjaival ismerkedhetünk meg. Arra keressük közösen a választ, hogy a piac szereplőinek milyen céljai és szerepe van. A mai modern világban szükséges ezeket megismernünk, mert életünk során a munkával mindenki kapcsolatba kerül. Tisztázni fogjuk a „munkát keresek” kifejezést.
Mi a munkaerőpiac? Mit jelent a munkaképesség? Ki a munkavállaló és ki a munkáltató? Ha ezek között van olyan, amiben bizonytalan, akkor most itt az idő tisztázni azt!
A gyakorlati életben segítséget fog nyújtani abban, hogy könnyebben eligazodjunk a munka világában-, és ezáltal magabiztosabbak legyünk. Felismerhetjük a munkaerőpiacon betöltött szerepünket.
Mit jelent az Ön számára a következő kép? Gondolja végig!
Nézzük meg közösen a kisvideót és válaszoljuk meg a következő kérdéseket! (3:16)
A munka világa
https://www.youtube.com/watch?v=ZIPlxkQdWa0
Soroljon fel 4 példát arra, milyen szerepet tölthetünk be a gazdasági életben!
A munka
A munka fogalma egy céltudatos tevékenység, amely során valamit létrehoznak, átalakítanak, módosítanak.
Ezek alapján fizikai és szellemi munkavégzést különböztethetünk meg.
Ön szerint egy munkakör csak egy- féle munkavégzést jelenthet?
Vegyük sorjában!
Fizikai munkának tekinthetjük például az építőiparban végzett kőművesmunkát. Szellemi munkának pedig az orvosi munkát. Ha mélyebben beleássuk magunkat a fizikai és szellemi munkavégzésbe, akkor elgondolkodhatunk azon, hogy egy kőműves ténylegesen csak fizikai erejét használja munkája során? Az orvos pedig csak szellemi tudását alkalmazza a munkavégzése során?
A válasz természetesen nem. Hiszen egy kőművesnek tudnia kell kiszámolnia az anyagszükségletet, ismernie kell az eszközeinek, gépeinek működését és természetesen fizikai erejét használnia, mikor a burkolás során pakolja a járólapokat.
Kijelenthetjük, tudatosan és tervszerűen kell dolgoznia. Ehhez pedig nem elegendő a fizikai ereje, hanem szellemi munkát is kell végeznie.
Az orvos példáját megvizsgálva pedig elegendő, ha arra gondolunk, hogy az újraélesztés során az orvosnak -szakmai tudása mellett nagyon erős fizikai munkát is kell végezni. A kétfajta munkavégzés együtt kell működjön az újraélesztés során.
A munka célja
A munka célja a javak teremtése, mellyel a fogyasztók szükségleteit tudják kielégíteni. Gondoljunk csak arra a példára, hogy a pék a pékségben munkát végez és kakaós csigákat készít. Ezeket a vásárlók megveszik és elfogyasztják. Az éhségérzetük ezáltal megszűnik, vagy mérséklődik. Ezzel a vásárlók szükséglete kielégítésre került.
A szolgáltatások esetében pedig vizsgáljuk meg a fodrászatot. A szolgáltatás célja egy szépen elkészített frizura, amit a fodrász a munkaerejével valósít meg. Ennek eredménye lehet egy elégedett vásárló.
Munkaerő
A gazdaságban a termeléshez többféle tényezőre van szükség. Ilyen például a munkaerő. Mit is jelent ez?
A munkaerő a munkát végző ember, a munkavállaló. A munkaerő az ember munkavégzésére képesítő szellemi és testi ereje.
Az iparitermelés során haszonszerzésre törekszünk. Így a haszon egy részére a termelési tényezők tulajdonosai is igényt tartanak. Mit jelent ez a munkaerő esetén?
A munkaerő tulajdonosai munkabérre tesznek szert.
Hol jelenik meg a munkaerő?
A munkaerőpiacon a munkaerő keresletének és kínálatának találkozási helyét, a munkaerő cseréjének színterét értjük. (László, 2007)
Mit jelent az a kifejezés az Ön számára, hogy munkát keres?
A hétköznapokban sokszor hallhatjuk ezt a kifejezést. Ezzel arra utalunk, hogy aki dolgozni szeretne, az fogja a munkaerőpiacon a munkaerő keresletet biztosítani. DE NEM!
Közgazdasági értelemben, aki dolgozni hajlandó, felajánlja a munkaerőt, vagyis felkínálja azt.
Tehát a munkát vállalók biztosítják a munkaerő kínálatot a munkaerőpiacon.
Most nézzük meg a másik oldalt is.
A munkavállalókat felvevő vállalatok vagy munkáltatók fogják keresni azokat az embereket, akik dolgozni hajlandók. Így a munkaerőpiacon a munkáltató fogja a keresletet jelenti.
Összegezve az eddigiek alapján meghatároztuk a munkát és a munkaerőt; különbséget tettünk a fizikai és szellemi munkaerő között és összekapcsoltuk a munkavállalót és munkáltatót a kínálattal és kereslettel.
Kapcsoljuk össze az eddigiek alapján a példákat az egyes kifejezésekkel fogalmakkal!
Kösse össze a betűket a számokkal a tanultak alapján!
Soroljon fel néhány példát a napjaink munkaerőpiacát érintő problémákat!